• 85- lecie SP140
          • 85- lecie SP140

          • Szkoła Podstawowa nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego obchodzi w tym roku jubileusz. Od 85 lat mieści się w budynku przy ul. Wilgi 19 w Radości. Jednak nie zawsze tak było.

            W 1930 r. zajęcia lekcyjne odbywały się w willi Perły przy ul. Reymonta 33 (obecnie:  
            ul. Kąkolowa 54), w której znajdowały się cztery sale lekcyjne, kancelaria i dwa pokoiki służbowe. Skąd taka osobliwa nazwa siedziby szkoły? Otóż przed pierwszą wojną światową piwowar warszawski, właściciel spółki Haberbusch i Schiele, z okazji srebrnego wesela postanowił kupić swojej żonie naszyjnik pereł. Żona z przeznaczonych na ten cel pieniędzy zrobiła inny użytek. W 1914 r. wśród pięknego sosnowego lasku zajmującego powierzchnię
            1 ha wybudowała dom z przeznaczeniem na letnisko dla dzieci pracowników browaru. Z roku na rok w budynku przybywało dzieci. Lekcje odbywały się w systemie dwuzmianowym, ponieważ brakowało izb lekcyjnych dla 393 uczniów. Nowy kierownik Gustaw Bartel postanowił zainteresować  pomysłem budowy szkoły rodziców oraz zarządy stowarzyszeń radościańskich. 12 maja 1936 roku ks. proboszcz Stanisław Jaczewski poświęcił plac pod budowę szkoły. Budynek powstał bardzo szybko i w Święto Niepodległości 11 listopada 1938r. został oddany do użytku. Oprócz siedmiu sal lekcyjnych mieściła się w nim kancelaria i mały pokój nauczycielski. Podłogi były tymczasowe, smarowane tzw. pyłochłonem, a sanitariaty mieściły się na zewnątrz. Plany modernizacji i dalszej rozbudowy budynku zniweczył wybuch wojny. Władze okupacyjne narzuciły szkole wiele nowych uciążliwych obowiązków, m.in. zbieranie odpadków, suszenie dużej ilości ziół lekarskich, posadzenie krzewów morwy wokół budynku i hodowlę jedwabników. Mimo trudności związanych z życiem w czasie wojny
            i okupacji zajęcia szkolne odbywały się regularnie. W Radości podobnie jak w całej Warszawie zorganizowano tajne nauczanie, które obejmowało zajęcia głównie z przedmiotów zakazanych, a więc z języka polskiego, historii i geografii. Komplety prowadzili  radościańscy nauczyciele, w tym: Adam Tatomir, Maria Morawska i Zofia Węgielewska. Tajnym nauczaniem, które odbywało się w domach prywatnych, co tydzień w innym, objętych było ponad 70 uczniów. Rok szkolny 1944/45 rozpoczął się w Radościańskiej Podstawówce 25 września; do szkoły zapisanych było 410 uczniów. Mimo trwającej wciąż wojny nowy kierownik Feliks Tkaczyk rozpoczął działania zmierzające do rozbudowy gmachu szkolnego, ponieważ klasy liczyły nawet po 70 uczniów. Przeludnienie klas to efekt masowego osiedlania się mieszkańców zniszczonej Stolicy w okolicach podmiejskich. Wśród nowych Radościan pojawili się intelektualiści, artyści, a także dawni właściciele i dzierżawcy majątków ziemskich, których władza ludowa gwałtem usunęła z wielopokoleniowych gniazd rodzinnych. Dzięki ofiarności mieszkańców już 8 maja 1948 roku położono kamień węgielny pod budowę drugiej części gmachu. W końcu kwietnia 1949 roku oddano do użytku osiem sal lekcyjnych, dwa gabinety, pomieszczenia sanitarne oraz drugą klatkę schodową. Do kolejnej rozbudowy dochodzi dopiero w roku 2005, kiedy to wzniesiono część budynku, w której oprócz pomieszczeń świetlicowych znajdują się cztery sale lekcyjne, szatnia dla najmłodszych uczniów oraz sala z zapleczem dla oddziału przedszkolnego. Dookoła budynku rozciąga się nowoczesny kompleks boisk sportowych oddany do użytku w 2009 r. oraz plac zabaw, który w 2016 roku został  rozbudowywany i zmodernizowany.

            Nie sposób w kilku zdaniach oddać tych 85 lat istnienia najstarszej szkoły w Radości. Ukończyło ją tysiące absolwentów, wśród których można znaleźć wybitnych artystów, polityków, ludzi nauki. Wielu uczniów wróciło po studiach do własnej szkoły w roli nauczycieli, aby kształcić kolejne pokolenia. Warto też podkreślić ogromne zaangażowanie rodziców, bez pomocy których szkoła nie mogłaby tak dobrze funkcjonować przez kilkadziesiąt lat. Uroczystość jubileuszowa, która odbędzie się 2 czerwca br., jest znakomitą okazją, aby przywołać ważne wydarzenia z życia Szkoły Podstawowej nr 140 w Radości. Każdy dzień stawia nowe wyzwania, każdy miesiąc przynosi niespodzianki, każdy kolejny rok zmienia szkołę i jej otoczenie. Między innymi jest to realizacja programu Erasmus+, w którym nasza szkoła uzyskała stałą akredytację na kolejne lata, co pozwoli nam na zorganizowanie projektów wyjazdów zagranicznych, wymiany młodzieży oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli. Jednak w gruncie rzeczy to wciąż ta sama społeczność szkolna, złączona wspólną pamięcią o ludziach, którzy tworzyli historię Radościańskiej Stoczterdziestki.

                                                                                                                                  Beata Scelina

             

             

        • Dzień matki w naszej szkole.
          • Dzień matki w naszej szkole.

          • ,,Niech ten radosny dzień na zawsze Twe troski odsunie w cień”

            Dzień Matki to święto wypełnione serdecznymi życzeniami; jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości.

             Uczniowie klasy I a przygotowali dla swoich kochanych Mam montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło również pokazów tanecznych. Dzieci w wyjątkowy sposób wyrażały swoją wdzięczność, szacunek, a nade wszystko okazywały swoją miłość do swoich kochanych mam.

             

        • Konkurs logopedyczny
          • Konkurs logopedyczny

          • W piątek 19 maja odbył się konkurs logopedyczny. Uczniowie klas 0-3 recytowali wiersze Jana Brzechwy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom:)

        • Nasza wymiana ERASMUS +
          • Nasza wymiana ERASMUS +

          • W dniach od 23 do 28 kwietnia 2023 gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z rumuńskiej szkoły w Jibou. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tej wizyty. 

        • OSE w naszej szkole
          • OSE w naszej szkole

          • Uczniwie naszej szkoły biorą udział w projekcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), której operatorem jest NASK. Publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

            Nauczyciele naszej szkoły należą do grona  #OSEhero, a w czasie CodeWeek zorganizowali w szkole ciekawe inicjatywy, m.in.:

            •  Prezentacja i sesja Q&A: „Każdy czasem programuje”
            •  Warsztaty: „Moje kody QR”

            Nauczyciele korzystają z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez OSE i NASK.

            Uczniowie i nauczyciele podnoszą swoje kompetencje cyfrowe poprzez udział w certyfikowanych kursach na platformie OSE IT-szkoła.

        • Projekt ,,Terapia ręki dla każdego"
          • Projekt ,,Terapia ręki dla każdego"

          • Nasza szkoła pod kierownictwem Pani Justyny Konstańczuk bierze udział w projekcie ,,Terapia ręki dla każdego". Uczniowie oddziału przedszkolnego w czasie zajęć ćwiczą między innymi: równowagę i schemat ciała, manipulację oraz grafomotorykę.

        • Mobilne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole
          • Mobilne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Misją programu  jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). 

            Począwszy od września 2022 roku,  szkoły podstawowe odwiedzane są przez ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.

            10 maja 2023 roku naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnego Laboratorium Przyszłości i przeprowadzili zajęcia pokazowe dla uczniów klas VI.

            Dziękujemy.

        • Rowerowy Maj wystartował !
          • Rowerowy Maj wystartował !

          • Ruszyli !  

            4 maja 2023 rozpoczęliśmy IX edycję kampanii Rowerowy Maj - największą kampanię w Polsce promującą zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Wskaźnikiem wykorzystywanym w kampanii jest frekwencja, czyli liczba aktywnych dojazdów do szkoły względem wszystkich możliwych.

            Nasza szkoła kolejny raz bierze udział w Kampanii "Rowerowy Maj"

        • Konkurs Wiedzy o Mazowszu
          • Konkurs Wiedzy o Mazowszu

          • Z wielką satysfakcją i dumą  informujemy , że  uczennica klasy 7a

            Zosia Szatkowska  została laureatką Konkursu Wiedzy o Mazowszu.

            Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się jedynie 15 uczniów z Mazowsza. Przejście etapu szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego to długa i żmudna droga do sukcesu. Ciężka praca zaowocowała wspaniałymi wynikami.  

            Gratulujemy laureatce  oraz opiekunowi p. Oldze Bernadzkiej, uzyskanych wyników.

        • Finaliści  International Spelling Bee Contest
          • Finaliści International Spelling Bee Contest

          • Dnia 29.03.2023  reprezentacja szkoły wzięła udział w finale konkursu International Spelling Bee Contest. Wszyscy nasi Uczniowie wyróżnili się wysokim poziomem wiedzy czego dowodem są laury które zebrali.

            Franek Szatkowski 1. miejsce, kategoria 8 klasy,

             Zosia Szatkowska 2. miejsce- kategoria 7 klasy,

            Levi Bryćko 3 miejsce- kategoria 6 klasy,

            Ewa Bryćko 1. miejsce- kategoria 4 klasy.

            Wszystkim Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

        • Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole
          • Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w naszej szkole

          • 28.04.2023 - W przedzień świąt majowych, uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji świąt związanych z historią naszej Ojczyzny. 

            Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy - 1 maja, Święto Flagi - 2 maja oraz Święto Konstytucji - 3 maja.

                     Po odśpiewaniu hymnu państwowego zatopiliśmy się w historii zbliżających się świąt oraz refleksji nad naszą  przeszłością, którą najlepiej wyrażały śpiewane pieśni patriotyczne.

            Na koniec Pani Dyrektor Anna Frej -Lusznia dziękowała uczniom za lekcję historii, która wzmocniła nasze wartości patriotyczne. 

            Nad całością czuwały:P. Izabella Rysiawa  i P. Katarzyna Hartman-Wyrozębska

        • Projekt - modele cząsteczek węglowodorów
          • Projekt - modele cząsteczek węglowodorów

          • Na lekcjach chemii w naszej szkole klasy ósme realizowały projekt, który polegał na stworzeniu modeli węglowodorów. Uczniowie mieli dwa tygodnie na zrobienie i przyniesienie modelu cząsteczki wykonanej z dowolnych materiałów. Niektóre modele były naprawdę zaskakujące. Jeden z uczniów wykonał model składający się z żelków (atomy wegla) i cukierków (atomy wodoru). W ten sposób uczniowie mogli nauczyć się, jak zbudowane są węglowodory oraz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

            Patrycji Kalbarczyk - 8a