• Justyna Konstańczuk – neurologopeda

Wtorek: 12.40-15.10

Środa: 12.40-16.40

Piątek: 9.00-15.00

LOGOPEDA – to osoba zajmująca się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

Do zadań logopedy należy w szczególności:

1. Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;
          2. Prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;
          3. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
          4. Wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w:

a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola i szkoły,

b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Nasza szkoła zapewnia uczniom bezpłatną opiekę logopedyczną. Terapią objęte są wszystkie dzieci potrzebujące pomocy.

Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach 2-4 osobowych. Gabinet wyposażony są w profesjonalne pomoce logopedyczne  dostosowane do różnorodnych zaburzeń i wieku pacjentów. W czasie zajęć obok tradycyjnych metod, wykorzystywane są  również nowoczesne formy terapii multimedialnej, karty pracy opracowane według własnego pomysłu, a także pomoce wspierające rozwój mowy dziecka w zakresie sprawności i kompetencji komunikacyjnej.

Zajęcia logopedyczne przeznaczone są dla dzieci z różnymi wadami wymowy, z zaburzeniami rozwoju mowy i komunikacji językowej.

Mają charakter zabawy i możemy podzielić je na:

- zabawy słuchowe, w tym ćwiczące słuch fonematyczny;

- zabawy oddechowe;

- zabawy usprawniające aparat artykulacyjny (wargi, język, żuchwa, podniebienie);

- zabawy rozwijające słownictwo.

Ćwiczenia te wykonywane systematycznie, przyczynią się nie tylko do rozwoju komunikacji werbalnej u dzieci, lecz także przygotują je do nauki czytania i pisania, ponieważ poprawna wymowa i dobry słuch fonematyczny ułatwią im nabywanie tych szkolnych kompetencji.

O czym należy pamiętać wykonując ćwiczenia logopedyczne  w domu?

• Zadbaj o stałą porę wykonywania ćwiczeń.
          • Lepiej ćwiczyć krócej, po kilka razy dziennie niż raz a długo.
          • Zadbaj o to, aby jak najwięcej uczyć poprzez zabawę
          • Unikaj zwrotu „ćwiczenia logopedyczne”, kiedy próbujesz nakłonić dziecko do wykonywania tychże. Lepiej mówić  „zabawa”, albo po prostu nazwać czynność, którą będzie wykonywana, np. „będziemy gimnastykować buzię i język”.
          • Przeplataj zabawę nauką! Równie dobrze można poprosić dziecko o powtarzanie słów, zwrotów i zdań kiedy koloruje lub bawi się czymś spokojnie, albo wykonywać miny przed lustrem podczas codziennych czynności higienicznych.
          • Rozwijaj u dziecka prawidłową wymowę angażując wiele zmysłów. Im więcej zmysłów dziecka zaangażujemy w rozwój i kształtowanie prawidłowej mowy i komunikacji, tym skuteczniejsze będą nasze zabiegi i działania w tej sferze.
          • Wykorzystuj każdą naturalną sytuację, aby „przemycić” kilka słówek do utrwalenia lub ćwiczeń.
          • Ćwicz razem z dzieckiem.
          • Staraj się przystępować do ćwiczeń zrelaksowanym.
          • Zaangażuj całą rodzinę do zabaw utrwalających wymowę.
          • Dbaj o prawidłowość własnej wymowy
          • Uświadamiaj dziecko, jakie skutki przyniosą wykonywane ćwiczenia .
          • Bądź cierpliwy i konsekwentny.