• Zajęcia z wykorzystaniem okularów VR
          • Zajęcia z wykorzystaniem okularów VR

          • #LaboratoriaPrzyszłości

            @Laboratoria Przyszłości w praktyce

             Wirtualna rzeczywistość (VR) daje niesamowitą możliwość doświadczania złożoności świata. W wielu dziedzinach nauki dzięki VR możliwe jest bezpieczne przeprowadzanie skomplikowanych doświadczeń, zabiegów, symulacji. Nic dziwnego, że te nowoczesne metody edukowania wchodzą do szkół. 

            Dzięki okularom VR zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klasy 8c przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości. 

        • Nietypowa lekcja informatyki – uczeń prowadzi lekcje
          • Nietypowa lekcja informatyki – uczeń prowadzi lekcje

          • „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”  @Laboratoria Przyszłości w praktyce

            Wielokrotnie nauczyciele zadają sobie pytanie: Jak zaangażować uczniów w proces uczenia? Jak to zrobić? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest pomysł odwrócenia ról nauczyciel – uczeń, a mianowicie powierzenie uczniom prowadzenie zajęć.

            W naszej szkole na lekcji informatyki prowadził zajęcia dość nietypowy nauczyciel – Jakub Kieliszczyk

            Uczneń przygotował wiele ciekawych informacji na temat nagrywania filmów, podyskutowaliśmy jak nowe technologie zmieniają świat.

            Metoda „ uczymy innych” polega na bezpośrednim zaangażowaniu uczniów w planowanie, przygotowanie i prowadzenie lekcji. Jej zaletą jest to, że pozwala zaangażować uczniów, którzy wchodząc w rolę uczącego, mogą podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z innymi.

            Korzyści z zastosowania tej metody są obustronne – zarówno uczą się uczniowie postawieni w roli nauczyciela, jak i odbiorcy. Uczenie innych pozwala na utrwalenie posiadanych wiadomości i umiejętności oraz na rozwój nowych umiejętności, wymaga kreatywności, otwartości od uczniów.

            Postawiony w roli eksperta uczneń, poczuł odpowiedzialność nie tylko za swoje uczenie się, ale również za innych!!!

        • ZAJĘCIA SZACHOWE
          • ZAJĘCIA SZACHOWE

          • Gra w szachy jest obecnie coraz bardziej rozpowszechniana wśród uczniów szkoły podstawowej. Szachy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi ucznia. Stwarzają nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy, kształcą wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą pamięć, uwagę, koncentrację a przede wszystkim inicjują sytuacje wymagające abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Nauka gry w szachy wpływa dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej ucznia, przyczynia się do rozwoju inteligencji. Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa, nie tylko na zawodach sportowych, ale i w życiu. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, uczą wytrwałości, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, odwagę. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Nauka gry w szachy wpłynie na lepszy rozwój logicznego myślenia uczniów, a przez to ułatwi rozumienie treści matematycznych.

            Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci, w naszej Świetlicy Szkolnej organizujemy zajęcia szachowe. Podczas nich dzieci poznają podstawy i taktykę gry w szachy, a także ćwiczą własny sposób myślenia. W zajęciach biorą udział uczniowie zarówno znający grę w szachy, jak i tacy, którzy chcą się jej nauczyć i poznać jej zasady.

        • Zajęcia z robotem edukacyjnym Photon kl. 4-8 w
          • Zajęcia z robotem edukacyjnym Photon kl. 4-8 w

          • W grudniu uczniowie kl. 4-8 uczestniczyli w zajęciach z programowania z wykorzystaniem robota Photon , które zostały zakupione w ramach labolatoriów przyszłości. Jest on owocem polskiej myśli technicznej - dziełem absolwentów Politechniki Białostockiej. Możliwość  samodzielnego zaprogramowania za pomocą interfejsu sterującego oraz przetestowania możliwości Photona wymagała od dzieci kreatywnego i logicznego myślenia.

        • ,,Dziady"
          • ,,Dziady"

          • ,, Są dziwy na niebie i na ziemi, o których ani sniło się filozofom''

            Nam, uczniom klasy 7a, też sie nie sniło, że możemy zostać lektorami, montażystami czy reżyserami dźwieku. Jednak 29 listopada, za namową naszej polonistki przeżyliśmy nietypową lekcję. Za pomocą sprzętu zakupionego w ramach laboratoriów przyszłości, nagraliśmy naszego pierwszego audiobooka-,, Dziady " cz. II Adama Mickiewicza. 

            Mieliśmy sporą tremę ale zapał i chęć zmierzenia się z wyzwaniem były jeszce większe. Każdy mógł znaleźć zajęcia dla siebie. Czytanie, rysowanie, montaż, nagranie- dla każdego coś miłego.

            Nieoceniona była też dla nas pomoc naszego starszego kolegi, który nieszczędząc czasu wspierał nas w naszym projekcie. Jestesmy bardzo zadowoleni, że podołalismy zadaniu doskonale się przy tym bawiąc. Takie lekcje pozostaną w naszej pamięci na długo. Uczniowie kl. 7a

        • Pierwsze autorskie projekty 3D
          • Pierwsze autorskie projekty 3D

          • W ramach Laboratorium Przyszłości nasi uczniowie zapoznali się z programem Tinkercad, służącym między innymi do projektowania w środowisku 3D. Dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakich materiałów eksploatacyjnych użyć, aby otrzymać zaprojektowany obiekt, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D.

            Projektowanie własnych modeli do wydruku, posługując się środowiskiem projektowym Tinkercad, nie jest łatwym zadaniem. Warto podkreślić, że praca w tym programie rozwija kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne, oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D.

            W grudniu wszyscy uczniowie zaprojektują własne ozdoby świąteczne, które zawisną na szkolnej choince. 

        • Podziękowania za aktywny udział w akcji „Szkoły pełne talentów”
          • Podziękowania za aktywny udział w akcji „Szkoły pełne talentów”

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim za każdego przyniesionego lub zeskanowanego „ talenciaka”.

            Dzięki waszemu zaangażowaniu udało nam się zebrać 3765 Talenciaków i złożono zamówienie na nagrody w postaci: tablicy magnetycznej przedstawiającej układ krwionośny, która będzie pomocna na lekcji biologii oraz dla młodszych uczniów zestawy szachów i przybory plastyczne. Po dostarczeniu nagród przez organizatora, zostaną one przekazane uczniom naszej szkoły. Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie w czasie tej szlachetnej akcji zorganizowanej przez sieć sklepów Lidl.

        • Wywiad z wiceburmistrzem dzielnicy Wawer
          • Wywiad z wiceburmistrzem dzielnicy Wawer

          • W dniu 29 listopada 2022 r uczniowie naszej szkoły Z. Szatkowska,  R. Łączyńska i F. Szatkowski przeprowadzili wywiad z wiceburmistrzem dzielnicy Wawer p. Łukaszem Jeziorskim oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska p. Magdaleną Rokicką. Uczniowie przygotowując się do Konkursu Wiedzy o Mazowszu, rozmawiali o problemach związanych z ekologią i ochroną środowiska na terenie naszej dzielnicy. Rozmowa była bardzo optymistyczna. Jeśli uda się zrealizować wszystkie projekty dzielnicy, wówczas już wkrótce Wawer może być jedną z ekodzielnic Warszawy.

        • Spotkanie autorskie z Poetką - p. Hanną Niewiadomską
          • Spotkanie autorskie z Poetką - p. Hanną Niewiadomską

          • 7 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Niewiadomska autorką pięknych wierszy dla dzieci. Spotkanie to zorganizowała dla naszych uczniów p. A. Kląskała- Mroczek

            W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klas 1-4. Pani H. Niewiadomska opowiedziała dzieciom jak zaczęła pisać swoje wierszyki, przeczytała kilka swoich ulubionych wierszy i zachęcała uczniów do czytania książek.

            Wszyscy z zainteresowaniem słuchali wierszyków przeczytanych przez samą autorkę. Uczniowie mieli możliwość zadania kilku pytań autorce wierszy oraz zakupu książki z autografem pt ,,Bajczytanki pani Hanki,,

             

        • Opowieści Photona
          • Opowieści Photona

          • W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła pozyskała nowoczesny sprzęt do pracowni komputerowej. Uczniowie klasy 2b zapoznali się dzisiaj z robotami, poznali ich funkcje i możliwości ich programowania. Dzieci nie miały zbyt dużych problemów z zapisaniem odpowiedniego kodu dla swoich robotów. Artie okazał się być bardzo przyjazny i sympatyczny. Kolejne zajęcia na pewno będą równie interesujące.

        • SP nr 140  uczciło Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
          • SP nr 140 uczciło Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Co roku, 20 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uwaga wszystkich jest kierowana tego dnia na najmłodszych. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Polska ratyfikowała ją 7 czerwca 1991 roku.

               20 listopada na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka Szkoła Podstawowa nr 3 uczciła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Zorganizowała wiele ciekawych inicjatyw, mających przypomnieć dorosłym oraz samym najmłodszym o ich prawach. Święto było w szkole wypełnione dziecięcą radością i zabawą, ale miało przede wszystkim edukować w zakresie praw dziecka. Prawo do wolności, religii i przekonań, do edukacji, do wychowywania się w rodzinie biologicznej, prawo do informacji, życia i rozwoju - to tylko niektóre z nich (więcej na prezentacji uczniów w naszej galerii).   

             

               - Przeprowadziliśmy cykl działań, które mają uświadomić dzieciom, że posiadają swoje prawa, przypomnieliśmy im jak mają z nich korzystać 

             - To była również wspaniała okazja, aby przypomnieć dorosłym, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

        • Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica
          • Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica

          • Tamci, oni, inni – wystawa w Kinokawiarni Stacja Falenica

            Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy. Została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

            Młodzież wraz z zespołem Fundacji na rzecz Wielkich Historii opracowała również program towarzyszący wystawie, który pogłębi ważne wątki, m.in. spotkania z twórcami, koncert Jana Młynarskiego i pokazy filmu „Droga młodych” Aleksandra Forda.

            Wystawa będzie prezentowana od 8 do 15 grudnia od 9 do 21 w Kinokawiarni Stacja Falenica (Patriotów 44b).

            ---

            Organizator

            Fundacja na rzecz Wielkich Historii

             

            Współorganizator

            Dzielnica Wawer

             

            Dofinansowano ze środków EVZ Foundation.

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

            ---

            Kontakt: Ewa Pietraszek (ewa.pietraszek@wielkiehistorie.pl)