• Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w SP140
          • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w SP140

          •  

            Nasza szkoła włącza się w akcję społecznoedukacyjną Żonkile organizowaną

            przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – upamiętniającą powstanie

            w getcie warszawskim.

            Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

            19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

             

        • Walentynki
          • Walentynki

          • 14 lutego będziemy obchodzić Walentynki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole Pocztę Walentynkową, z której mógł skorzystać każdy uczeń.  

            W dniu 9 i 10 lutego szkolna poczta walentynkowa  wręczała walentynki uczniom.

        • Komiks kl. 5a
          • Komiks kl. 5a

          • Od Ziuka do Józefa – tworzymy własny komiks o Józefie Piłsudskim. Podczas zajęć uczennice i uczniowie przekonali się, że Józef Piłsudski – bohater narodowy – może stać się także bohaterem komiksu. Na wystawie zgromadziliśmy informacje na temat wybranych fragmentów jego biografii. Za pomocą filmu instruktażowego „Przepis na komiks” zgłębiliśmy tajniki komiksowego języka. Wreszcie wykorzystaliśmy zdobytą wiedzę, uruchomiliśmy wyobraźnię i – wcielając się w scenarzystów i rysowników – stworzyliśmy własny wielkoformatowy komiks o przygodach Józefa Piłsudskiego.

        • Projekt edukacyjny pn. WSZAWICA?
          • Projekt edukacyjny pn. WSZAWICA?

          • NIE ZMORA- DZIECI NIE POKONA!

            13 lutego br. rozpoczną się ferie zimowe dla województwa mazowieckiego. Zbliżająca się przerwa od nauki będzie okazją do wypoczynku Waszych pociech poza miejscem zamieszkanialub /i podczas zajęć w placówkach oświatowych sprawujących opiekę nad dziećmi w ramach akcji „Bezpieczne Ferie” 2023.

            W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży z terenu miasta stołecznego Warszawy przekazuję na Państwa ręce materiał informacyjno-edukacyjny poświęcony profilaktyce wszawicy.

            Wszawica, jako choroba pasożytnicza rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich, najczęściej w szkołach, przedszkolach, na koloniach, zielonych szkołach, obozach, miejscach wspólnych zabaw, gdzie o kontakt głowy z głową jest szczególnie łatwo. Najczęściej na wszawicę głowową chorują dzieci i młodzież w wieku 3-12 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że do zarażenia może dojść w każdym wieku.

            Z uwagi na to, że problem wszawicy wciąż istnieje oraz nasila się po powrotach  dzieci m.in. z ferii zimowych, zachęcam Państwa do stosowania zasad profilaktycznych celem ograniczenia występowania tego zjawiska. Pragnę podkreślić, że podstawową zasadą profilaktyki jest stała i systematyczna kontrola czystości skóry głowy i włosów dokonywana przez rodziców lub opiekunów oraz natychmiastowe wykonanie zabiegu leczniczego celem likwidacji gnid lub dorosłych osobników.Ważne jest również przekazanie informacji o zdiagnozowanym przypadku wszawicy  u dziecka Dyrekcji placówki, do której uczęszcza Państwa dziecko, dzięki temu kierujący placówką będzie mógł podjąć odpowiednie działania i „przeciąć łańcuch” rozprzestrzeniania się wszawicy.

            Szczegóły gdzie można pozyskać zalecenia profilaktyczne dotyczące zwalczania wszawicy:

            https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/profilaktyka-wszawicy

            https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy

            List_Intencyjny_(1).pdf


            Wszystkim Państwu życzę zdrowych i bezpiecznych Ferii zimowych.