• TON

• W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodwej delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem upamiętniającym nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Tajna Organizacja Nauczycielska (TON) była organizacją konspiracyjną utworzoną w październiku 1939 r. Do organizatorów TON należeli przedwojenni działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego: Zygmunt Nowicki, Kazimierz Maj, Wacław Tułodziecki, Teofil Wojeński i Czesław Wycech. TON wspierała tajne nauczanie, organizowała opiekę nad nauczycielami i ich rodzinami, gromadziła i wydawała podręczniki, współpracowała z ruchem oporu.

Efektem działalności nauczycieli skupionych w TON było uruchomienie w konspiracji zlikwidowanych przez okupanta szkół średnich, zakładów kształcenia nauczycieli, szkół wyższych. Prowadzono też tajne lekcje historii, geografii i literatury ojczystej usunięte decyzją władz okupacyjnych w szkołach powszechnych.

Z TON związanych było ponad 20 tys. nauczycieli szkół powszechnych, średnich i wyższych. Działali zarówno na terenie Generalnego Gubernatorstwa, jak i na obszarach Polski wcielonych do III Rzeszy i leżących za Bugiem. Podczas okupacji zginęło prawie 10 tys. spośród nich.

• III Wawerska Konferencja Samorządów Uczniowskich w SP140

•  29 listopada 2022 r. odbyła się III Wawerska Konferencja Samorządów Uczniowskich w Szkole Podstawowej nr 140 przy ulicy Wilgi 19.

Zadanie pn. “Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wawer - Nowe Spojrzenie” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

• Spotkania z Muzyką- Filharmonia Narodowa w SP140

• W tym roku nasza szkoła nawiązała współpracę z Filharmonią Warszawską. W ramach spotkań odbędzie się cykl koncertów dla uczniów kl. I – VIII.

Uczniowie będą mieli okazję posłuchać muzyki z różnych okresów historycznych, poznać gatunki i style muzyczne, podpatrywać grę muzyków  na różnych instrumentach.

Mamy nadzieję, że prezentowane koncerty zachęcą uczniów  do odwiedzenia Filharmonii Narodowej w Warszawie.

21 listopada 2022 r. odbył się koncert pt. „Cygańska Karwana ”.

• Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

• 14 listopada Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa odwiedzili 🎓 uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie ☺️

Uczniowie z wawerskiej placówki, z którą #CentrumWeterana 🤝 współpracuje od kilku już lat, mieli okazję zapoznać się z bieżącą działalnością Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Następnie nasi młodzi goście wraz z opiekunami mogli zwiedzić naszą Salę Tradycji. Zgromadzone tam pamiątki wraz z komentarzem kustosza Sali pozwoliły im poznać historię udziału Polaków w trwających od 1953 roku misjach i operacjach poza granicami naszej Ojczyzny. Wiele prezentowanych tam obiektów wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli.

Spotkanie zakończyło wspólne zapalenie 🕯 znicza pod pomnikiem poświęconym poległym i zmarłym w misjach i operacjach poza granicami państwa.

• Obchody Święta Niepodległości w SP140

• Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, zorganizowaliśmy szereg działań.

• Nakrętkomat  w SP 140
          • Nakrętkomat w SP 140

• Projekt ma na celu pomoc osobom słabszym, niepełnosprawnym, ale również ma wymiar ekologiczny. Zebrane przez mieszkańców Wawra nakrętki mogą trafić do firm zajmujących się recyklingiem, gdzie będą przetworzone na granulat służący do produkcji innych wyrobów. Ponieważ plastik to surowiec wtórny, nakrętki można łatwo przetworzyć na nowe produkty. Po wypełnieniu pojemnika, nakrętki będą mogły być przekazywane na rzecz różnych fundacji i organizacji charytatywnych zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym i ciężko chorym - czytamy w uzasadnieniu.

• Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w Szachach

•  LVI Warszawska Olimpiada Młodzieży. Nasi najmłodsi uczniowie z klas 2 i 3 wzięli udział w Mistrzostwach Dzielnicy Wawer w Szachach. Nasza drużyna była najmłodsza spośród innych i dzielnie zmierzyła się ze starszymi uczniami innych szkół. Nasi mali zawodnicy zdobyli kilka wygranych partii, co dało im 5 miejsce. Gratulujemy im i życzymy kolejnych sukcesów.

• Dzień Dyni w SP140

• Tradycja obchodzenia święta dyni wywodzi się z celtyckiego obyczaju. W ten dzień żegnano lato i witano zimę – palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Tradycja ta zawędrowała również do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś jest obchodzona najhuczniej w postaci Halloween.

W szkole, w Dzień Dyni, uczniowie przyozdobili swoje klasy atrybutami jesieni i halloweenowymi akcentami. Królowały dorodne dynie, którym towarzyszyły piękne, różnokolorowe wrzosy, dojrzałe jabłka, gruszki i piękne jesienne liście z naszych radościańskich lasów. Huczne obchody jesieni uświetniły też występy uczniów.

Red. Róża Szatkowska, kl. 5 c

PRACE UCZNIÓW KLASY 2A