• PROJEKT DEBATA

PROJEKT DEBATA

Piętnastu uczniów z Gimnazjum nr 104 bierze udział w projekcie „Współczesna młodzież – obserwatorzy czy twórcy kultury” organizowanym przez Fundację TeK oraz Wawerskie Centrum Kultury. Celem projektu jest rozpropagowanie wśród młodzieży debaty w stylu oksfordzkim.

Uczniowie z naszej szkoły 12.listopada uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenerki fundacji TeK. Podczas zajęć mieli okazję poznać zasady dyskutowania oraz mechanizmy rządzące debatą w stylu oksfordzkim. Brali udział w ćwiczeniach praktycznych, których celem było przygotowanie argumentacji i przedstawienie jej na forum. Poznali także kodeks dyskutanta.

Drugim elementem projekty był udział w debacie pokazowej zorganizowanej przez WCK. Jej teza sformułowana była następująco: Szkoła w obecnej formie jest bezużyteczna / Nie, szkoła w obecnej formie nie jest bezużyteczna. W debacie brali udział zaproszeni eksperci, m.in. dr hab. Jan Rutkowski, Andrzej Pieńkowski czy  dr Małgorzata Karwowska – Stefaniak. Nasi uczniowie nie tylko  obserwowali debatę, ale także zadawali pytania ekspertom oraz podejmowali decyzję, po której stronie sali zająć miejsce (za czy przeciw). Wbrew pozorom większa część młodzieży wcale nie uważa szkoły za bezużyteczną.

Ostatnią częścią projektu ma być debata międzyszkolna przeprowadzona przez młodzież pod opieką edukatorek Fundacji TeK. Debata odbędzie się 10. grudnia. Nie znamy jeszcze tezy, ale wiemy, że prawdopodobnie dotyczyć będzie przedstawiania rzeczywistości w mediach.