• ,, Książkowe Spotkanie "

Książkowe Spotkanie” z Panią Izabelą Skorupką

W dniu 31.05.2016 w Zespole Szkół nr 120 odbyło się spotkanie z autorką książki pt. „Marcelina i Pamięć Przodków”- Izabelą Skorupką. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych i niektórzy nauczyciele.

Gdy wszyscy zgromadzili się w świeżo wyremontowanej szkolnej bibliotece i zajęli swoje miejsca, Pani Skorupka przywitała nas serdecznie i przedstawiła się. Jednakże większość zgromadzonych znała autorkę już wcześniej m.in. z działalności w zespole teatralnym „Zebra w kratkę”. Uczestnicy spotkania zapoznali się z treścią książki, więc rozmowa łatwo się potoczyła, bo (jak mówiła jej autorka) miała wiele spotkań ze znacznie młodszymi dziećmi, które tej powieści nie znały.

Na początku Pani Skorupka przeczytała swój ulubiony fragment i uzasadniła ten wybór. Następnie do autorki skierowano pytania ogólne np. „Co Panią skłoniło do napisania „Marceliny”?”, „Czy główna bohaterka powstała na wzór jakiejś osoby z Pani otoczenia?” lub „Czy myśli Pani nad kolejnymi częściami?”. Nasz gość chętnie odpowiedział na każde zadane pytanie i opowiadał wiele ciekawostek z powstawania książki. Dowiedzieliśmy się, że „Marcelina i pamięć przodków” nie była zaplanowana i można powiedzieć, że powstała przypadkiem - poprzez opowiadanie historyjek z rodziną oraz, że autorka jest w trakcie pisania kolejnego tomu powieści, który - mam nadzieję - pojawi się w naszej szkolnej bibliotece.

Potem Pani Skorupka dała nam małą zagadkę, której nikt się nie spodziewał: czytała wybrane przez siebie najtrudniejsze lub archaiczne słowa. Poprosiła, abyśmy się domyślili, co one znaczą lub powiedzieli, co nam się z nimi kojarzy. Niestety, nie było to łatwe zadanie, ale rzeczywiście - znaczeń niektórych słów można było się domyśleć. Po rozwiązaniu tej zagadki kontynuowaliśmy zadawanie pytań związanych z powieścią.

Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz podziękowaliśmy serdecznie za bardzo ciekawą rozmowę. W naszej szkole było to pierwsze „Książkowe Spotkanie” z Panią Izabelą Skorupką i wszyscy mamy nadzieję, że odwiedzi nas po raz kolejny.

Klaudia Przybyłko