• Zasady rekrutacji uczniów do klasy siódmej dwujęzycznej

        •  

          Zarządzenie nr 19/2022/2023

          Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego

          z 11 kwietnia 2023 r.

          w sprawie rekrutacji do klasy siódmej dwujęzycznej

          na rok szkolny 2023/2024

           

           

          Podstawa prawna:

          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.);
          • Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 2431);
          • Uchwała Nr XLI/1062/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie składania wniosków o przyjęcie do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz szkół podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 1645);

           

          Zarządza się, co następuje:

           

          § 1.

          Postanowienia ogólne

          Do klasy VII dwujęzycznej w szkole podstawowej kandydaci przyjmowani są  na wniosek rodziców/opiekunów prawnych.  Na rok szkolny 2023/2024 prowadzony jest nabór do jednego oddziału dwujęzycznego (25 miejsc)  z wykładowym językiem angielskim, językiem hiszpańskim oraz językiem niemieckim.

          Nabór uczniów do klasy VII dwujęzycznej odbywa się w drodze rekrutacji elektronicznej. System rekrutacyjny dostępny jest pod adresem: www.podstawowe2jezyczne.edukacja.warszawa.pl  Uwaga! Kandydaci nie pobierają żadnych loginów i haseł ze szkoły. Loginem jest PESEL ucznia.

          22 maja do 5 czerwca godz. 15.00

          Kandydaci, ubiegający  się o przyjęcie do oddziału dwujęzycznego, wypełniają wniosek on-line w systemie oraz tworzą listę preferencji szkół i oddziałów.

          22 maja do 6 czerwca godz. 15.00

          Kandydaci składają w szkole podstawowej pierwszego wyboru wydrukowany i podpisany przez rodziców wniosek z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów ustawowych** i oświadczeniem, w której szkole aktualnie uczy się kandydat. Rodzice mogą przekazać wniosek oraz dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów za pośrednictwem elektronicznego systemu rekrutacji - podpisane profilem zaufanym. Ważne:

          1. Kandydat nie bierze udziału w rekrutacji do oddziału dwujęzycznego, jeśli w wymaganym terminie nie złoży wydrukowanego i podpisanego wniosku w szkole pierwszego wyboru.
          1. Dokumentem potwierdzającym, w której szkole aktualnie uczy się kandydat, jest oświadczenie podpisane przez rodziców kandydata.

          § 2.

          Rekrutacja do oddziału dwujęzycznego

          1. Podstawą przyjęcia kandydata do oddziału dwujęzycznego w Szkole Podstawowej nr 140 jest przystąpienie do sprawdzianu predyspozycji językowych, który odbędzie się 12 czerwca 2023 r. o godz. 9.00
          1. Kandydat przystępuje do sprawdzianu w szkole podstawowej  umieszczonej na pierwszym miejscu na liście preferencji. Jest to tzw. szkoła pierwszego wyboru.
          2. Ogłoszenie wyników sprawdzianu predyspozycji językowych nastąpi 14 czerwca 2023 r.,
            o godz. 13.00
          3. 21 czerwca o godz. 9.00 - przeprowadzenie sprawdzianu predyspozycji językowych dla kandydatów, którzy nie przystąpili do sprawdzianu w terminie. Kandydaci przystępują do sprawdzianu predyspozycji językowych w szkole podstawowej umieszczonej na pierwszym miejscu na liście preferencji. Jest to tzw. szkoła pierwszego wyboru.
          4. Ogłoszenie wyników sprawdzianu predyspozycji językowych nastąpi 22 czerwca 2023 r.
            o godz. 13.00.
          5. Kandydaci do oddziału dwujęzycznego biorą udział w pełnym postępowaniu rekrutacyjnym
            z wykorzystaniem systemu elektronicznego.
          6. 30 czerwca godz. 13.00 – Ogłoszenie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
          7. Warunkiem przyjęcia kandydata do oddziału dwujęzycznego jest uzyskanie kwalifikującego wyniku ze sprawdzianu predyspozycji językowych, dostarczenie w terminie do 3 lipca
            2023 r. do godz. 15.00 świadectwa promocyjnego do klasy siódmej oraz potwierdzenie przez rodziców woli uczęszczania kandydata do danego oddziału dwujęzycznego. Pozostałe dokumenty: karta zdrowia, jedno zdjęcie legitymacyjne.
          8. 5 lipca godz. 13.00 – komisja rekrutacyjna ogłasza listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
          9. Procedura odwoławcza  - od 5 lipca po godz. 13:00 rodzice mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

          W terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzice mogą złożyć u dyrektora szkoły odwołanie  od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

          1.  Postępowanie uzupełniające - 5 lipca od godz. 15:00 - opublikowanie w systemie rekrutacyjnym wykazu wolnych miejsc w oddziałach dwujęzycznych. Rekrutacja uzupełniająca odbywa się bezpośrednio w szkołach, które dysponują wolnymi miejscami

          § 3.

          Kryteria rekrutacji

          1. Wniosek o przyjęcie można składać do dowolnej liczby szkół podstawowych, które prowadzą postępowanie rekrutacyjne do oddziałów dwujęzycznych. Do oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia tej szkoły, który: otrzymał promocję do klasy VII, uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzonego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
          2. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w oddziale, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:  wynik sprawdzianu predyspozycji językowych – max 58 punktów;

               wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego – max 54 punkty, przy czym za oceny wyrażone w stopniu:

          celującym – przyznaje się po 18 punktów;

           bardzo dobrym – przyznaje się po 17 punktów;

          dobrym – przyznaje się po 14 punktów;

          dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów;

          dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty.

          świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów.

          1. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu oddział nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, tj.:

          wielodzietność rodziny kandydata – oświadczenie rodzica o wielodzietności rodziny kandydata;

          niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – kopia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
          o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U.
          z 2019 r. poz. 1172 z późn. zm.);

          samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – kopia prawomocnego wyroku sądu rodzinnego orzekającego rozwód lub separację lub kopia aktu zgonu oraz oświadczenie
          o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;

          objęcie kandydata pieczą zastępczą – kopia dokumentu poświadczającego objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1111 z późn. zm.).

          Kryteria, o których mowa powyżej, mają jednakową wartość.

          W przypadku wolnych miejsc do oddziału dwujęzycznego na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego mogą być przyjęci kandydaci niebędący uczniami tej szkoły, którzy przystąpili do tego postępowania i uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych.

          § 4.

          Komisja Rekrutacyjna

          1. W celu przeprowadzenia naboru uczniów do klasy siódmej dwujęzycznej dyrektor szkoły powołuje Komisję Rekrutacyjną w składzie:

          p. Dorota Stępniewska - Dziem – nauczyciel matematyki, przewodnicząca Komisji

          p. dr Katarzyna Pec – nauczyciel języka angielskiego, członek Komisji

          p. Ewa Łuczak – nauczyciel matematyki, członek Komisji

          1. Do  zadań Komisji  Rekrutacyjnej  należy  w  szczególności:
          1. weryfikowanie wniosków o przyjęcie i dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata kryteriów, o których mowa w art. 131 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,
          2. przeprowadzenie sprawdzianu predyspozycji językowych,
          3. przekazanie informacji o wyniku sprawdzianu – 10 czerwca godz.13.00 (i 21 czerwca godz. 13.00 – dla kandydatów, którzy nie przystąpili w terminie)
          4. ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości w dniu
            1 lipca o godz. 13.00 listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
          5. ustalenie i podanie do publicznej wiadomości w dniu 6 lipca o godz. 13.00 listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
          6. sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
          1. Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej może zwrócić się do rodziców z wnioskiem                    o uzupełnienie i przedstawienie dokumentów świadczących o spełnianiu wymagań, może też zwrócić się do Burmistrza Dzielnicy Wawer z wnioskiem o potwierdzenie oświadczeń rodziców.
          2. Komisja podaje się do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego poprzez umieszczenie listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w widocznym miejscu   w siedzibie szkoły (główne drzwi wejściowe do budynku SP140). Lista zawiera imiona                i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia, a także informację o liczbie wolnych miejsc. Dzień podania do publicznej wiadomości listy, o której mowa, jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej.
          3. W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych            i kandydatów nieprzyjętych rodzic kandydata może wystąpić do Komisji Rekrutacyjnej               z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do klasy siódmej dwujęzycznej.
          4. Komisja sporządza uzasadnienie w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata   z wnioskiem, o którym mowa. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
          5. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
          6. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania.

           

          Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o rodzicach kandydata rozumie się przez to również opiekunów prawnych.

           

           

           

          Zasady przyjęć do klas VII dwujęzycznych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2023/2024

          Zasady przyjęć do klas VII dwujęzycznych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2023/2024 zostały przygotowane w oparciu o zapisy:

          1. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.),
          2. rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 2431),
          3. uchwały Nr XLI/1062/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie składania wniosków o przyjęcie do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz szkół podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 1645).

          Do klasy VII dwujęzycznej w szkole podstawowej kandydaci przyjmowani są  na wniosek rodziców/opiekunów prawnych.

          1. Wniosek o przyjęcie można składać do dowolnej liczby szkół podstawowych, które prowadzą postępowanie rekrutacyjne do oddziałów dwujęzycznych.
          2. Do oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia tej szkoły, który:
            1. otrzymał promocję do klasy VII;
            2. uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzonego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
          3. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba miejsc brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:
            1. wynik sprawdzianu predyspozycji językowych – 200 x 0,29 (mnożnik) = max 58 punktów;
            2. wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego – max 54 punkty, przy czym za oceny:
              • celującą – przyznaje się po 18 punktów;
              • bardzo dobrą – przyznaje się po 17 punktów;
              • dobrą – przyznaje się po 14 punktów;
              • dostateczną – przyznaje się po 8 punktów;
              • dopuszczającą – przyznaje się po 2 punkty.
            3. świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów.
          4. W przypadku równorzędnych wyników brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria, które mają jednakową wartość:
          1. wielodzietność rodziny kandydata;
          2. niepełnosprawność kandydata;
          3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
          4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
          5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
          6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
          7. objęcie kandydata pieczą zastępczą.
          1. W przypadku gdy szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami do oddziału mogą być przyjęci kandydaci niebędący uczniami tej szkoły, którzy przystąpili do tego postępowania na zasadach opisanych powyżej.