ZASADY_OTRZYMYWANIA_DODATKOWYCH_PUNKTOW.pdf

W naszej szkole realizujemy zasadę, że dawać jest lepiej niż brać, a życie ludzkie tylko wtedy ma sens, jeśli umiemy się dzielić z drugim człowiekiem.  Ta zasada przejawia się  m. in.  w  działalności szkolnego wolontariatu, który  nosi imię Florence Nightingale, założycielki pierwszej szkoły dla pielęgniarek.

Uczniowie podejmują działania wyznaczone przez opiekuna Wolontariatu, który sprawuje również opiekę nad  częścią Samorządu Szkolnego, wyznaczającego kierunki działania społeczności uczniowskiej. W trakcie roku szkolnego przeprowadzamy kilka akcji, które mają stały charakter i towarzyszą nam  od wielu lat. Są to:

- „Pola Nadziei” – akcja mająca na celu finansowe wsparcie działalności Hospicjum Domowego przy ul. Tykocińskiej. Corocznie wysyłamy do hospicjum około tysiąca złotych. Cebulki żonkili sadzimy przed szkołą;

- adopcja osiołka domowego o nazwie Radostek w warszawskim Zoo,
          do którego wysyłamy miesięcznie 100 zł, aby poprawić byt zwierzątka;

- świąteczna zbiórka prezentów dla Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego
          w Radości. Od początku grudnia zbieramy prezenty dla samotnych pensjonariuszy i wręczamy je osobiście tuż przed Wigilią;

- wspieranie pracy świetlicy  w formie pomocy dzieciom w odrabiamiu lekcji;

- wspomaganie działalności schroniska dla zwierząt w Celestynowie poprzez zbiórkę karmy, pościeli itp;

Oprócz tych akcji, wpisanych już na stałe do naszego kalendarza, prowadzimy także inne działania  w zależności od bieżących potrzeb. Jednym
          z najważniejszych w naszej historii była „Adopcja Serca”,  polegająca na finansowaniu   edukacji  osieroconego dziecka z Ruandy przez grupę ochotników – „adopcyjnych rodziców”. To dzięki nam Shumbusho mógł przez
          8 lat chodzić do szkoły. Dla niego organizowaliśmy coroczne kiermasze karnawałowe, z których dochód wysyłaliśmy do Ruandy. Shumbusho zakończył już  edukację, ale kiermasze są nadal elementem naszej działalności.

Należy również  wspomnieć, że nasi uczniowie dwukrotnie pracowali jako wolontariusze podczas Olimpiady dla Niepełnosprawnych, brali udział w akcji „Nakrętka”i w Mieście  Miłosierdzia  w 2008 r., kwestowali na rzecz Fundacji „Akogo?” podczas budowy Kliniki „Budzik”  oraz kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry w 2008 r. Dwukrotnie braliśmy udział w Świątecznej Zbiórce Żywności pod patronatem Banku  Żywności SOS. Wspieraliśmy również organizację koncertu letniego w Falenicy.

Chociaż nie pracujemy dla poklasku i wyznajemy zasadę, że robimy to, co lubimy i lubimy to, co robimy, miło nam donieść, że  w  roku szkolnym 2008/2009 nasza działalność  odniosła dwa małe sukcesy. Pierwszy to  zwycięstwo w XV dzielnicowych eliminacjach konkursu „Ośmiu Wspaniałych”  w kategorii Ósemki oraz wyróżnienie w eliminacjach warszawskich. Drugi  - bardziej indywidualny - odnotowała nasza uczennica , która za pracę pt.  „Cierpiący nauczycielem młodego człowieka” zdobyła trzecie miejsce
          w konkursie na pracę literacką organizowanym przez Hospicjum Domowe. Od tamtej pory nasi uczniowie corocznie biorą udział w obydwu konkursach, zawsze z pozytywnymi wynikami i nagrodami. Ostatnie sukcesy  naszej szkoły to:

·        rok 2013 - Karolina Czelej została laureatką XX Stołecznej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”

·        rok 2014 – w XXI edycji bracia Michał i Wojciech Kawęccy otrzymali wyróżnienie Prezesa Fundacji „Świat na tak”.